Nic tak pozytywnie nie wpływa na samopoczucie człowieka, jak przebywanie pośród natury i zieleni. Z tego też powodu wielu ludzi dba o to, żeby w ich otoczeniu nie brakowało roślinności. Zakładają ogrody, posiadają dużą ilość roślin doniczkowych w domu lub co jakiś czas wybierają się na łono natury. Nic tak bowiem nie odpręża, jak natura. Jednakże nie zawsze jest możliwość, aby prowadzić bujny ogródek lub regularnie przebywać na świeżym powietrzu poza miastem. W konsekwencji tego coraz bardziej popularne stały się ściany wertykalne z żywych roślin. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród salonów SPA, w wielkich korporacjach, hotelach, czy też w restauracjach, ale również w prywatnych mieszkaniach i w domach. Nie wiesz, czym są ściany wertykalne, oraz jak je pielęgnować? O tym w dalszej części tekstu.
Co to są ściany wertykalne z żywych roślin?
Zasada działania ogrodu wertykalnego polega na tym, że woda doprowadzona z wodociągu przepływając przez filc nawadnia rośliny. Jej nadmiar natomiast odpływa do kanalizacji. Ogrody wertykalne z podłączeniem do wodociągu i kanalizacji nawadnia się automatycznie. Natomiast ogród wertykalny mobilny może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą, w którym umieszczona jest pompa. W zaplanowanych godzinach pompa załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin, wraca do zbiornika. Niewielki sterownik (10 cm x 10 cm) uruchamiający nawadnianie podłączony jest do gniazdka. Gniazdko powinniśmy zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu. Ogrody wertykalne oferujemy w dwóch wariantach: ogród wewnętrzny z podłączeniem do sieci oraz mobilny ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody.
This is a parallax text block. Click the edit button to change this text.
Jakie rośliny najczęściej używa się do tworzenia ścian wertykalnych?
Ściany wertykalne z żywych roślin są bez wątpienia efektowne i przede wszystkim naturalne. Do ich stworzenia można wybrać praktycznie każdą domową roślinę, jednakże przy ich wyborze trzeba kierować się następującymi zasadami:
- rośliny do zielonej, żywej ściany powinny być jak najłatwiejsze w uprawie,
- rośliny do ścian wertykalnych nie mogą tworzyć zbyt dużej bryły korzeniowej,
- nie mogą one również zajmować zbyt dużej ilości miejsca, ponieważ przytłoczą inne rośliny,
- rośliny przeznaczone do ścian wertykalnych powinny dobrze funkcjonować w ciasnocie, ponieważ będą tworzyć zwartą ścianę i będą musiały konkurować o światło i powierzchnię,
- kwiaty powinny być zdrowe i w dobrej kondycji,
- rośliny muszą być odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.
Warto dodać, iż na ściany wertykalne z żywych roślin nie należy stosować roślin delikatnych, sukulentów i kaktusów. Wynika to z faktu, iż zostaną one szybko stłumione przez rośliny silniejsze i mocniej się rozrastające np. przez liście paproci.
W zielonych ścianach doskonale sprawdzą się rośliny pnące się, które mogą tworzyć dla roślin kwitnących ciekawe i oryginalne tło. Dla urozmaicenia kompozycji ściennej można zastosować również mech.
Podsumowując, w ścianach wertykalnych z żywych roślin doskonale sprawdzą się między innymi:
- pnącza (np. scindapsusy, cissusy, filodendrony)
- rośliny z rodziny bromeliowatych (np.guzmania, frizea, achmea, oplątwa)
- paprocie
- skrzydłokwiaty
- monstery
- calatea
- mikrozorium oskrzydlone
Decydując się na ścienne ogrody, warto postawić na profesjonalną firmę, której pracownicy nie tylko doradzą, ale przede wszystkim odpowiednio zainstalują i podpowiedzą jak taki zielony ogród pielęgnować.
This is a parallax text block. Click the edit button to change this text.
Jak pielęgnować ściany wertykalne z żywych roślin?
W przeciwieństwie do obrazów i ścian z mchów i roślin stabilizowanych, ściany wertykalne z żywych roślin wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko odpowiednie dbanie przyczyni się do tego, iż zieloną ścianą będzie można cieszyć się latami. Poniżej kilka rad, jak odpowiednio dbać o ściany wertykalne z żywych roślin.